Kiknek ajánlott? Feltételek, körülmények Étrend Harmadik nap Ötödik nap Hetedik nap |
|
Kiknek ajánlott? Feltételek, körülmények Étrend Harmadik nap Ötödik nap Hetedik nap |
|
• Jane ropogósan szereti! Étkezésenként minimum 2 szem gyümölcsöt, vagy egy adag zöldséget fogyasszunk! Ez napi 8 kisebb adag gyümölcsöt vagy zöldséget jelent. Zamatosak és ropogósak legyenek! Ezzel megelőzhetjük például az édességhiányunkat.
• Jane nyersen szereti! Ideális lenne, ha napi táplálékaink felét nyersen fogyasztanánk. A nyers ételek telítenek és serkentik az emésztést.
• Jane durván szereti! Jane a szénhidrátokat főleg bogyókból, gyökerekből, levelekből, csírákból, zöldségekből, gombákból, virágokból és mézből nyeri. Fehér kenyér helyett együnk teljes kiőrlésű, magvas kenyeret!
• Jane szereti a tejbajszot! Az ősember számára a tej ritka finomság volt. Mi ebből a szempontból el vagyunk kényeztetve, s ezt ki is kellene használnunk. Naponta legalább 3-féle tejterméket fogyasszunk! Jótékony hatásuk, hogy erősítik a csontokat és az izmokat, csillapítják az éhséget.
• Jane soványan szereti! Ha Jane húst evett, akkor mindig zsírszegény vadhúst. De a hal, a rák és a szárnyasok is soványak, és rengeteg fehérjét tartalmaznak. Javasolt elkészítési mód a grillezés vagy a főzés.
• Jane szereti a vizet! Az őskorban az egyetlen folyadék a víz volt. Alapszabály, hogy naponta minimum 8 pohárral fogyasszunk!
• Jane nem szereti a sót! Az őskorban ismeretlen volt a só! Spóroljunk vele mi is, hiszen megköti a vizet a szövetekben! A só alternatívájaként fűszerezzünk fűszer- és gyógynövényekkel!
• Jane szereti a snacket! Jane legtöbbször útközben táplálkozott. Egy marék bogyó itt, néhány mogyoró ott, könynyed kis nassolás, amit azonnal elégetett a szervezete, mielőtt még lerakódhatott volna a zsír. Javaslatunk: a három nagy étkezés helyett inkább 5-ször együnk naponta, kisebb adagokat!
• Jane szeret mozogni! Futás, ugrás, mászás - a táplálék megszerzése nem volt könnyű feladat az őskorban, így Jane egész nap mozgásban volt. Sokszor még a kisbabáját is vitte magával a hátán. Nem csoda, ha naponta 3000 kalóriát fogyaszthatott anélkül, hogy elhízott volna. Ha megtehetjük, autó és lift helyett gyalogoljunk, és járjunk edzésre!
• Jane zsírszegényen szereti! Az ősember egyedül a húsokból, a csírákból és a magvakból jutott zsírhoz. Lehetőség szerint mi is kerüljük a zsírt és a cukrot, mert túlzott fogyasztásuk nélkül is - lássuk be - vígan élhetünk!
• Jane szereti a változatosságot! Az ősember nem jutott mindennap elegendő táplálékhoz, s ez többek között kedvezett a szervezete méregtelenítésének is. Ezt mi is kipróbálhatjuk! Iktassunk be néhány olyan napot, amikor kevesebbet eszünk és többet mozgunk!
• Jane szereti a vitamint! Nem nagy titok, hogy a friss zöldségek és gyümölcsök rengeteg vitamint tartalmaznak. Előfordulhat azonban, hogy ezekből nem tudunk annyit enni, amennyinek az elfogyasztása fedezné optimális vitaminszükségletünket. Ilyen esetben a vitamint tartalmazó készítmények szolgálhatnak alternatívául.
Az állítólag amerikai sportorvosok által kidolgozott diéta igen népszerű. A különböző tápanyagtípusok (szénhidrát, fehérje, zsír, stb.) szétválasztására épülő fogyókúrák közé tartozik. Elsősorban nagyobb súlyfelesleg (20-25 kg) esetén érdemes belefogni. Protein-, keményítő-, szénhidrát- és gyümölcsnapok váltakoznak a diéta során.
A kúrát 90 napig érdemes folytatni, ez idő alatt az átlagos súlyleadás 15-20 kg. A fogyókúra a felesleges kilók leadása mellett megváltoztatja a szervezet működését, amivel garantálja, hogy a leadott kilók nem jönnek vissza. Ha kevesebb kilót kell leadni, a diétát előbb abba lehet hagyni, de a szervezetben nem jön létre a fent említett változás.
A reggeli minden nap ugyanaz: egy kevés gyümölcs (2 alma vagy körte, barack vagy egy marék apró gyümölcs, cseresznye, meggy, stb. ).
A diéta során protein-, keményítő-, szénhidrát- és gyümölcsnapok váltakoznak. A sorrendet nem szabad megváltoztatni!
1.nap: Protein nap
EBÉD: főtt vagy sült hús – 3 szelet (20 dkg)
Hús helyett lehet 3 tojást sülve vagy főve elfogyasztani, vagy esetleg sajtot.1 szelet kenyér,saláta korlátlan mennyiségben, olaj nélkül.
Ebéd után 2 dl tészta nélküli levest kötelezően meg kell inni!
Tejet, sajtot csak ezen a napon lehet enni.
VACSORA: ugyanaz, mint az ebéd volt, csak leves nélkül. Ügyelni kell arra, hogy ugyanazt együk vacsorára is, amit ebédre ettünk.
2. nap: Keményítő nap
EBÉD: Bármilyen zöldségféle (bab, borsó, zöldbab, lencse, sárgarépa, burgonya…) kötelezően főzve, só, ételízesítõ, fõtt paradicsom használható, ketchup.
1 szelet kenyér,
saláta ízlés szerint.
VACSORA: ugyanaz, mint az ebéd, csak kisebb mennyiségben.
3. nap: Szénhidrát nap
EBÉD: Főtt tészta fűszerezve. Ez lehet pizza ketchuppal, spagetti szósszal, vagy bármilyen sós sütemény (egy adag pizzának megfelelően).
VACSORA: Két kisebb szelet torta vagy 2-3 apró kalács, esetleg 3 adag fagyi, és kötelezően 1 szelet főzőcsokoládé.
4. nap: Gyümölcs nap
EBÉD: Bármilyen gyümölcs, korlátlan mennyiségben.
VACSORA: Bármilyen gyümölcs, korlátlan mennyiségben.
Egyéb tudnivalók
- A diéta alatt havonta egyszer folyadéknapot kell tartani, amely mindig a gyümölcsnap után következik, majd a proteinnappal folytatjuk. A folyadéknapon csak szénsavmentes ásványvizet, gyümölcs- illetve gyógyteát fogyasszunk.
- A kávét a diéta alatt, ha lehet, mellőzzük és teából is a gyümölcsteákat válasszuk, cukor és tej nélkül.
- A diéta befejezése után normálisan étkezhetünk azzal a feltétellel, hogy a reggeli csak gyümölcs lehet még 90 napig. Ha ebben a 90 napban még 3 kilót leadunk, ez azt jelenti, hogy megtörént a változás a szervezetben.
- Kicsit komplikáltnak hathat a diéta, de nem az.
- Az étrendben semmit sem szabad átugorni, mert minden élelmiszernek megvan a maga feladata, és a szervezet nem lehet meg nélkülük.
- Nem szokás, hogy reggelire gyümölcsöt együnk, de ebből a szervezet először az integrált cukrot használja fel, amely az idegrendszert táplálja.
- A diéta jótékony hatással van a magas vérnyomásban szenvedőkre, a vérnyomásproblémát akár tartósan meg is szüntetheti.
Az Atkins-diéta négy szakaszból áll.
Az első a bevezetés szakasza, amelyben megindul a fogyás.
Ez minimum két hétig tart, de Atkins szerint azoknál, akiknek nagy az ”anyagcsere-ellenállásuk”, ennél hosszabb idejű is lehet. Ebben a szakaszban napi 20 g szénhidrát fogyasztása engedélyezett, bőséges zsír- és fehérjefogyasztás mellett.Nem szabad gyümölcsöt, kenyeret, főtt tésztát, gabonát, keményítőtartalmú zöldséget, margarint, olajos magot és csonthéjasokat enni, ugyanakkor szinte korlátlanul fogyasztható mindenféle hal, tenger gyümölcsei, szárnyas, vörös hús, tojás, zsíros sajtok, olajok, zsírok, vaj és néhány zöldség, de az utóbbi csak kis mennyiségben. A tejtermékek közül csak sajt, tejföl és vaj ehető.
Ebben a szakaszban a fogyás mértéke kb. heti 2- 2,5 kg.
A 2. szakasz a folyamatos fogyás szakasza.Ekkor hetente 5 g- mal növelhető a napi szénhidrát mennyisége, főleg szénhidrátban szegény zöldségek, illetve bogyós gyümölcsök révén. Ebben a szakaszban a fogyás mértéke kb. heti 1,5 kg, s addig kell folytatni, amíg kb. 3-5 kg leadandó súlyfelesleg marad.
A 3. szakaszt Atkins előkészítő megelőzésnek nevezte. Ennek az a lényege, hogy a szénhidrátfelvételt heti 10 g-mal kell növelni, főleg kis glikémiás indexű élelmiszerekkel, de csak addig, amíg a súlyleadás meg nem áll.
A 4. szakasz: Atkins szerint ezt a szénhidrátmennyiségű (kb. 70-120 g) táplálkozást kell folytatni a 4. szakaszban, a tartós megőrzés szakaszában is, de a szénhidrátfogyasztást ne növeljük, mert akkor elkezdünk hízni. Habár a 3. szakasz végére elért szénhidrátmennyiség minden embernél más és más lehet, de még mindig jócskán elmarad az egészséges táplálkozási ajánlásokban szereplő 50-55 energia%-tól.
A teljes őrlésű lisztfélék, a barna rizs, a hüvelyesek magas vitamin-, ásványi anyag-, rosttartalmuk miatt napi szükségletű táplálékok. Serkentik a beleket, megkötik a káros anyagokat, emiatt méregtelenítenek, elkerülhető velük a bélrenyheség és az elhízás. Továbbá biztosítják a jóllakást. Cukorbetegek is ehetik. Ha vízben főtt zabkásával kezdjük a napot, elnyomja az éhség érzetét.
A cukrot viszont tanácsos elkerülni! Még a barna cukrot is! Édesítésre, befőzéshez használjunk mézet! Nem igaz, hogy minden étkezést édességgel vagy sajttal kell befejeznünk. Az pusztán polgári rossz szokás a sokfogásos menü után. Az evést fejezzük be inkább gyümölccsel, bár fogyókúránál csak kevéssel - de sohasem banánnal!
Ne feledjük, a korral egyre rosszabbul emésztjük meg a húsból származó fehérjéket és zsírokat! A szójakészítményekből tökéletesen hozzájutunk a szükséges fehérjékhez. Persze, azok sem jók mindennapi fogyasztásra. Csak hát ahhoz meg kell tanulnunk ízletesen főzni!
A "gyári" körülmények között tartott vágóállatok sohasem láttak friss mezőt, szabad eget. A húsuk stresszes, ami kiderül a fazékban, mert kőkeményre összehúzódik, és minél tovább sütjük-főzzük, annál rágósabb lesz.
4-5 óránként kerüljön valami a gyomorba, hogy ne legyen éhségérzetünk, ne "lyukadjon ki" a gyomor. Az állati fehérjék, sajtok, túrók, egyébként nagyon sok zsírt, kalóriát tartalmaznak, fogyókúrához helyettesítsük ezeket növényi fehérjékkel. Ebben a könyvben igyekszünk megfelelni ennek a követelménynek.
Az állatoknak nincs ilyen gondjuk, kivéve a kevés mozgásnak kitett, édességekkel tömött kedvenceinket, "akik" könyörgő tekintettel bármit kicsalhatnak tőlünk, pedig csupán foglalkozás-, szeretet-, vagy mozgásigényük hiányát pótolják. Az állatok - természetes körülményeik között - pontosan tudják, mit, mikor, mennyit egyenek.
Az emésztőrendszerben: a szájban, a gyomorban és a belekben enzimek dolgoznak. A helytelen tápanyagegyensúllyal valamelyik enzimet túlterheljük - így eztán nem teljesíti a küldetését. Bármelyikből mutatkozik túltermelés, azonnal felborul a szervezet egyensúlya.
Kőkorszaki elődeink, ha sikeres volt a vadászat, napokig csak húst ettek, mert nem ismerték a tartósítást. Ha nem volt vadászsiker, hónapokig gumókat, gabonákat, káposztát, hagymákat szedtek. Nem voltak gondjaik az elhízással. Viszont a táplálék megszerzéséért igen sokat mozogtak! A Bibliában sem találkozhatunk elhízott emberekkel. Ők még egészségesen étkeztek.
Nem kívánjuk majd az édességet
A gyümölcsteákban nem tea van, hanem gyümölcs- vagy héjdarabok. Tehát ne aromával ízesített fekete teát vegyünk, hanem igazi gyümölcsteát! Már ezekből is nagy a választék.
Hatása: A forráskor kioldódnak a gyümölcs illóolajai, amelyek megédesítik a finom italt. Ha tehát édesre vágynánk, kortyoljunk el egy kis csészényit belőle. A gyümölcsteában szemernyi kalória sincs, így naponta akár 2 literrel is ihatunk belőle. A málna vagy a szeder-tea még azért is egészséges, mert segít a víztelenítésben. Az áfonya szabályozza az emésztést, a hibiszkusz pedig felfrissít.
Tipp: Forrázzuk le a gyümölcsteát, és hagyjuk 5 percig állni. Articsóka
Méregtelenít
Nemcsak az emésztést segíti, hanem karban tartja a véredényeket is. Fogyasztásával elejét vehetjük az érelmeszesedésnek.
Hatása: Jótékony a máj és a vese működésére, így segíti a méregtelenítést és a vizeletkiválasztást. Fokozza az epeműködést is, amely szintén szükséges a zsírok emésztéséhez és égetéséhez. Csökkenti a magas koleszterinszintet.
Tipp: Leghatékonyabb, ha aperitifként isszuk az articsókalevet (bioboltokban kapható).
Tisztítja a gyomrot, csökkenti a puffadást
Tejsavakban gazdag ital, amely készülhet rozs, búza vagy zabkenyérből is. Enyhén cukros és sós vízbe rakjunk kovásszal készült kenyeret, kaprot, és érleljük meg a napon. A jóidő beköszöntéig kiváló a készen vett kovászos uborka leve is.
Hatása: Rendkívül egészséges – tartalmaz például B2-vitamint, magnéziumot, vasat, cinket, enzimeket és a már említett tejsavat. Utóbbiak egészségessé teszik a gyomrot: tisztítják, és gondoskodnak a normális bélflóráról. Megakadályozzák a puffadást okozó baktériumok és gombák szaporodását, elősegítik ugyanakkor az emésztést.
Tipp: Igyunk naponta 1–2 pohárkával – lehetőleg hidegen.
Elveszi az étvágyat
A világon úgy 3000 fajtája létezik. Nálunk a legnépszerűbbek a jonagold, az idared, a starking és a golden.
Hatása: Az almában lévő gyümölcscukor stabilizálja a vércukorszintet, kontroll alatt tartva így a hízásért felelős hormont, az inzulint. Pektinje pedig leköti a gyomorban lévő zsírokat és koleszterint, így azoktól könnyen megszabadulhatunk. De a pektin azért is fontos, mert fokozza az emésztést.
Tipp: Naponta együnk meg 2–3 szem szép almát.HalFokozza a zsírégetést
Ha gyakran eszünk halat, rengeteget teszünk az egészségéért. A halolaj erősíti az idegeket, szépíti a bőrt. Tisztítja a véredényeket, megvéd a szívinfartkustól.
Hatása: A halhús nagyon gazdag jódban és tirozinban. Mindkettő nélkülözhetetlen a pajzsmirigy normális működéséhez. Ha a pajzsmirigy alulműködik, zavar keletkezik az anyagcserében, a szervezet „elfelejti” elégetni a zsírokat.
Tipp: Együnk legalább kétszer hetente tengeri halat. Kevés zsírral készítsük el – grillezve vagy fóliában.
Slankít és fitté tesz
Rák, kagyló, homár – a legjobb fehérje- és cinkforrás.
Hatása: A zsírégetéshez pantotén-sav szükséges. Energiával tölt fel és segíti a zsírok leépítését. Magas fehérjetartalma pedig lehetővé teszi, hogy a szervezet elegendő zsírfaló hormont termeljen. És akkor beindul a fogyás...
Tipp: Fogyasszunk hetente 2–3 alkalommal 10 dekányi natúr rákot vagy kagylót citromlével. A bevásárlóközpontokban kaphatunk fagyasztottat és frisset is. És kagylóból is nagy a választék.
Rengeteg C-vitamint tartalmaz (53 mg / 100 g), amely meggyorsítja a zsírégetéshez szükséges pajzsmirigyhormon, a thyroxin termelődését! Ha ebből a hormonból kevés áll szervezeted rendelkezésére, lelassul az anyagcseréd.
Ha salátát készítesz, a salátaöntet állhat például 4 kávéskanál citromléből és 1 kávéskanál olajból. A halakhoz és a zöldségekhez is kiváló néhány csepp citromlé! Legjobb, ha a citromot fehérjével kombinálod! Egy kevés fehérjével a C-vitamin olyan hormonok termelését segíti, melyek a hasról és a fenékrõl eltüntetik a zsírt. Hogy a zsírégetés egész napon át hasson, a reggeli kombináció fontos: tegyél a kenyérre némi fehérjét, pl. 1 szelet sajtot vagy sovány túrót és igyál hozzá 1 pohár frissen préselt citromlevet ásványvízzel hígítva. A kombináció éjszaka, alvás közben is hat, ha pl. este egy pohár joghurtba keversz cirtomlevet.
A kefir frissítõ hatású, szabályozza az anyagcserét és kevés kalóriát tartalmaz.
Idõtartam: amilyen gyakran csak kívánjuk, hiszen nem csak kefirt eszünk.
Várható eredmény: napi 0,5 kiló fogyás
Reggeli: kefir-mûzli
Egy evõkanál búzakorpát, négy evõkanál kukoricapelyhet, egy teáskanál citromlevet és száz gramm zsírszegény kefirt keverjünk össze! Ehetünk hozzá 1o dkg. szilvát.
Tízórai: fûszeres kefirturmix
2dl zsírszegény kefirt pertezselyemmel és füszerkeverékkel mixeljük Feketeborsot, fokhagymaport és cirtromlevet is adhatunk hozzá.
Ebéd: hideg zöldségleves
14o gramm kigyóuborkát, egy zöldpaprikát, egy paradicsomot, 120 gramm sárgarépát és egy vöröshagymát vágjunk apróra.
Egy evõkanál citromlével és 2dl zsírszegény kefirrel pépesítsük.
Füszerezéséhez borsot, kakukkfüvet használjunk.
Uzsonna: fehéjas kefir
Egy kockára vágott õszibarackot vagy almát egy dl. zsírszegény kefirrel keverjünk össze. Fahéjjal és egy kevés édesítõvel adjuk meg az étel végsõ ízét.
Vacsora: kefires fõzelék
Egy vöröshagymát és harminc gramm, csíkokra vágott fõtt sonkát egy teáskanálnyi olajban pároljuk meg.l o dkg. kockára vágott édesköménnyel és egy csikokra vágott paprikával együtt öt percig fõzzük. Egy tojást öt evõkanál.kefirrel és reszelt ementáli sajttal keverjünk össze,és öntsük a zöldséges sonka-keverékre.
Petrezselyemmel megszórhatjuk.
Összesen kb. 1000 kcal.
Bármennyi grapefruitot el lehet fogyasztani.Sovány túróból maximum hat pohárral, normálból néggyel.
Három nap után térjen vissza a normális étrendre!
Reggeli: Grapefruit, túró, egy szelet teljes kiörlésü gabonából készült pirítós kenyér, kávé vagy tea mesterséges édesítõszerrel.
Tízórai:.Grapefruit
Ebéd: Sovány csirkehúsból készült erõleves hús nélkül, grapefruit, túró, diétás üdítõ.
Vacsora: Grapefruit, túró, fejessaláta-ágyon két evõkanál sovány salátadreszinggel ízesítve. Két szelet korpás kétszerült, ásványvíz.
(meggybõl, málnából, szederbõl, ribizlibõl is készíthetjük)
1 kg eper, édesítõszer (továbbiakban É), szegfûszeg, 1 l tej (csökkentett zsírtartalmú), 2-3 evõkanál liszt (nem fehér)
Az epret kevés szegfûszeggel, csipet sóval, É-vel kb. 1 l vízzel feltesszük kis lángon, fedõ alatt fõni. Miután felforrt, levesszük a tûzrõl és behabarjuk. Szobahõmérsékletûre hûtjük és hozzákeverjük a tejet. Hidegen tálaljuk.
1. nap: 2 kg alma
2. nap: 1/2 kg párizsi
3. nap: 30 dkg sovány sajt
4. nap: 1 kg fõtt burgonya
5. nap: 10 db fõtt tojás
6. nap: 1/2 l tej, 3 kétszersült
7. nap: 1/2 kg párolt baromfihús (vagy hal)
8. nap: 3 csésze tea cukor nélkül, 3 kétszersült
9. nap: 1/2 kg fõtt virsli
10. nap: 1/2 kg túró
A 10 nap alatt ezeket kell enni, plusz lehet hagymát, paprikát, paradicsomot hozzá, és sok ásványvízet kell inni (mint mindig).
A diéta 10 nap alatt 5 kiló elvesztését ígéri. Figyelem: csak óvatosan, csodavárás nélkül szabad csinálni, utána fokozatosan visszatérni a csökkentett kalóriaértékû vegyes táplálkozásra!
Reggel: kávé kevés tejjel, cukor nélkül
Ebéd: 25 dkg sovány hús roston, citrom, 1 szelet fekete kenyér,1 alma, cukortalan kávé
Uzsonna: cukortalan kávé
Vacsora: 25 dkg grillcsirke, 1 szelet fekete kenyér, 1 alma
Orvosi vélemény: ez talán a legkiegyensúlyozottabb fogyókúra, a legtöbb embernek alkalmas. Valamennyi alapvetõ elemet tartalmazza.Feltalálója Banting pszichológus volt.
A kúra alatt sem konzerv gyümölcs, sem tartósított zöldség nem fogyasztható, friss zöldségre nincs mennyiségi korlát.
Minden nap a megadott idõben kell étkezni, az ebéd legyen bõséges.
A folyadékfogyasztás is fontos: két és fél - három liter a szükséges mennyiség, ami lehet szénsavmentes ásványvíz és édesítõ nélküli zöld tea is.
Hétfõ
Reggeli 7 órakor: Párolt fehér vagy barna rizs narancs-, kiwi- vagy almakockával
Tízórai 10 órakor: 1 alma vagy körte vagy narancs
Ebéd 12-13 óra között: Fõtt csirke v. pulykahús nyers zöldséggel, amit citromlével és olívaolajjal ízesíthetünk
Uzsonna 16-17 között: 1 szem gyümölcs
Vacsora 18 órakor: Friss gyümölcsbõl gyümölcssaláta
Kedd
Reggeli 7 órakor: Párolt fehér vagy barna rizs narancs-, kiwi- vagy almakockával
Tízórai 10 órakor: 1 alma vagy körte vagy narancs
Ebéd 12-13 óra között: Párolt hal fél pohár rizzsel
Uzsonna 16-17 között: 1 szem gyümölcs
Vacsora 18 órakor: Párolt zöldség
Szerda
Reggeli 7 órakor: Párolt fehér vagy barna rizs narancs-, kiwi- vagy almakockával
Tízórai 10 órakor: Aszalt gyümölcs
Ebéd 12-13 óra között: Zöldséges pizza vagy spagetti, mindkettõ sajt nélkül
Uzsonna 16-17 között: 1 szem gyümölcs
Vacsora 18 órakor: Friss gyümölcsbõl gyümölcssaláta
Csütörtök
Reggeli 7 órakor: Párolt fehér vagy barna rizs narancs-, kiwi- vagy almakockával
Tízórai 10 órakor: 1 alma vagy körte vagy narancs
Ebéd 12-13 óra között: Párolt pulykamell, egy fõtt és diónyi vajjal megkent burgonya
Uzsonna 16-17 között: 1 szem gyümölcs
Vacsora 18 órakor: Párolt zöldség
Péntek
Reggeli 7 órakor: Párolt fehér vagy barna rizs narancs-, kiwi- vagy almakockával
Tízórai 10 órakor: 1 alma vagy körte vagy narancs
Ebéd 12-13 óra között: Sok csirkemell vagy hal párolva, zöldborsókörítéssel
Uzsonna 16-17 között: 1 szem gyümölcs
Vacsora 18 órakor: Friss gyümölcsbõl gyümölcssaláta
Szombat
Reggeli 7 órakor: 1 pohár fõtt rizs
Tízórai 10 órakor: 1 alma vagy körte vagy narancs
Ebéd 12-13 óra között: Frissen préselt gyümölcslé
Uzsonna 16-17 között: 1 szem gyümölcs
Vacsora 18 órakor: Frissen préselt gyümölcslé
Vasárnap
Módjával hagyományos étkezés
A hetedik nap dr Lyons még a pörkölttõl sem tiltja el a diétázót, de ne akarjuk pótolni az elmúlt napokat! A mester ajánlja, hogy a diétát egészítse ki mozgás!
A leírtak szerint 8 héten át megtartott diéta nem csupán a zsírfeleslegtõl szabadítja meg biztonságosan az embert, hanem kellõen formáz is.
4 adaghoz:
50 dkg burgonya (tisztítva)
1 evőkanál olívaolaj
2 teáskanál dijoni mustár
1 teáskanál frissen facsart citromlé
Só, őrölt feketebors
Melegítse elő a sütőt 170 C fokosra. A burgonyát vágja vékony csíkokra, egy nagyobb edényben keverje össze az olajat a mustárral és a citromlével. Ebben a keverékben forgassa át a burgonyát, majd tegye sütőpapírral kibélelt tepsibe. 16-20 percig süsse, amíg szép világosbarna és ropogós nem lesz. Amikor elkészült, ízesítse kevés sóval és frissen őrölt borssal. Tálalja a sült csirkemell és a párolt brokkoli mellé.
Egy adag tápanyagtartalma: 700 kJ/167 kcal, 3 g fehérje, 4 g zsír, 28 g szénhidrát, 1,7 g rost, 1,1 mg vas, 15 mg kalcium, 564 mg nátrium.
8 szelet barnakenyér
25 dkg vékonyra szeletelt sült pulykamell
12 dkg vékonyra szeletelt ementáli sajt
1 nagyobb paradicsom
5 dkg spenótlevél
A mártás elkészítése nagyon egyszerű: az összetevőket keverje össze egy tálban, ízesítse csipetnyi sóval, frissen őrölt feketeborssal, zúzott fokhagymával. A szendvics elkészítéséhez négy szelet kenyér mindegyikére tegye a pulykamell, a sajt és a vékony karikákra vágott paradicsom negyedét, majd fedje be őket 4-5 spenótlevéllel. Egy evőkanálnyi mártással locsolja meg a spenótot, és egy szelet kenyérrel fedje be a szendvicset.
Elkészítés: 15 perc
Egy adag tápanyagtartalma: 1576 kJ/377 kcal, 27 g fehérje, 13 g zsír, 34 g szénhidrát, 6,5 g rost, 1,2 mg vas, 358 mg kalcium, 948 mg nátrium.
Hozzávalók
1 csomag elõfõzött barnarizs
1 szép csirkemell
1 kg sárgarépa
leveskocka /lehetõleg biobolti/
sok petrezselyem
só
fokhagyma
Elkészítése:
A rizst elkészítjük elõírás szerint, a vízbe tegyünk egy leveskockát is. Ha kész, az apróra vágott petrezselyemmel óvatosan keverjük össze. A csirkemellet hosszúkás csíkokra vágjuk, megsózzuk és kevés olajon kis vízzel, kedvenc fûszereinkkel puhára pároljuk. A sárgarépát kis kockákra vágva párolóedényben /ha van/ puhára pároljuk.
Tálaljuk rekeszes tányéron, és együnk hozzá savanyú káposztát
Hozzávalók
1 csésze köles
3 csésze víz
só
bio ételízesítõ
petrezselyem
1 fej vöröshagyma
20 dkg gomba
pirospaprika
Elkészítése:
A kölest többször, alaposan megmossuk, és a vízben megfõzzük a só és az ételízesítõ hozzáadásával. Az apróra vágott petrezselymet a fõzés vége felé adjuk hozzá. A vöröshagymát apró kockára vágva megdinszteljük és a vékony szeletekre vágott gombát hozzáadjuk, puhára pároljuk. A végén keverjük hozzá a pirospaprikát.
A tányérra kiszedett köleskására tegyünk 2 evõkanálnyi gombát.
A köles könnyen emészthetõ, tápláló étel.
Hozzávalók
1 csésze hajdina
3 csésze víz
bio ételízesítõ
só
2-3 evõkanál olaj
vöröshagyma
petrezselyem és zellerzöld
Elkészítése
Az olajon a vöröshagymát megfonnyasztjuk és rátesszük a kiválogatott, megmosott hajdinát. Kicsit pirítjuk, majd felengedjük az elõmelegített vízzel. Sót, ételízesítõt adunk hozzá és puhára fõzzük. Az utolsó percekben hozzákeverjük a petrezselyem-és zellerzöldet.
Igen tápláló õsi eledel. Önmagában is remek, de kis szelet párolt húst fogyaszthatunk hozzá.